تنبیه بدنی هوش اطفال را کاهش می‌دهد

پیش‌گفتار و ویرایش: داکتر اسماعیل درمان

ماستر روانشناسی بالینی و مشاوره

  همانطور که در مقالات قبلی توسط این نگارنده تاکید شده است، تنبیه بدنی و لت و کوب کردن اطفال یک رفتار شایع و روش مورد پسند بسیاری از کلانسالها میباشد. لت و کوب کردن اطفال برای “تربیه کردن” آنها مروج است و در خانه، مکتب، مسجد، و محلاتی که اطفال مشغول به کار اند به وفور دیده می شود.

 نگارنده در نوشته های گذشته به اثرات منفی تنبیه بدنی اطفال اشاره کرده است. در عین زمان ، تحقیق اخیری که در 32 کشور جهان انجام شده، نشاندهنده اینست که لت و کوب بر هوش و ذکاوت اطفال نیز تاثیر مخرب دارد. شما را به مرور گزارشی از این تحقیق دعوت می کنم.  

 نتایج یک تحقیق جدید درباره ۱۷ هزار محصل از ۳۲ کشور مختلف جهان نشان داده است در هر کشوری که تنبیه بدنی اطفال بیشتر است به همان میزان هوش افراد در سطح ملی کاهش یافته است.

 (در طی یک مطالعه جدید دیگر)، محققین با انجام معایناتی در این خصوص اطلاعات مربوط به سطح هوش ۸۰۶ خردسال دو تا چهار ساله و ۷۰۴ طفل ۵ تا ۹ ساله را ارزیابی کردند. زمانی که میزان هوش این افراد در چهار سال بعد دوباره معاینه شد، افرادی که در گروههای یاد شده مورد تنبیه بدنی واقع نشده بو

دند پنج نمره بیشتر از دیگران که مورد تنبیه واقع شده بودند کسب کردند.

 

 تحقیقات انجام شده در این خصوص نشان داد که تنبیه بدنی ساختار مغز را تغییر می‌دهد و پروسه‌های عصبی خاصی را مختل می‌کند.

 پژوهشگران تاکید دارند: تنبیه بدنی به طفل می‌آموزد که زدن دیگران راهی برای حل مسائل است، اما اگر از دیگر روشها استفاده شود، طفل مهارتهای شناختی سطح بالا، خویشتن داری و تفکر منطقی را خواهد آموخت.

 ماری استراوس محقق پوهنتون “نیو همشایر” در امریکا افزود: خودداری از تنبیه اطفال باعث می شود که آنها ذکی و تیزهوش شوند، زیرا تنبیه کردن از رشد توانایی های ذهنی اطفال جلوگیری می کند.

 استراوس گفت: لت کردن موجب می شود که اطفال در شرایط دشوار با اضطراب رفتار کنند و نتوانند راه درست را در پیش گیرند.

وی خاطر نشان کرد: استفاده از لت و کوب به جای صحبت در برخورد با طفل از سوی خانواده (و آموزگاران) فرصت های یادگیری را از وی می گیرد و خانواده با این کار مانع استقلال فکری طفل می شود.

منبع: وبسایت داکتران بدون مرز

پیوند به مطلب: http://www.pezeshk.us/?p=17691#more-17691

عکسها برگرفته از وبسایتهای: www.washingtonexaminer.com و http://www.media.khu.ac.kr

درباره‌ی اسماعیل درمان

اسماعیل درمان، ماستر روانشناسی بالینی و مدیر وبسایت روان آنلاین است. شما می‌توانید از طریق صفحۀ «تماس با ما» یا صفحۀ فسبوک روان آنلاین به او و گروه کاری روان آنلاین پیام بفرستید. خوانندگانی که نمی‌خواهند نام شان ذکر شود این را در پیام خود مشخص کنند. گروه روان آنلاین به حفظ هویت خوانندگان احترام می‌گذارد.

۲ نظر

  1. سلام من پسر 7 ساله ای دارم که به دلیل کتکی که بهش زدم ازم بیزاره وهمین طور که شما میگید هم دروغ میگه هم کم حافظه است .لطفا راهنماییم کنید چطور میتونم جبران کنم با خوندن مطالبتون متوجه شدم چقد به فرزندم ظلم کردم لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم اگه کمکم کنید .عاجزانه می خوام کمکم کنید.

  2. سلام من یک دختر 13 ساله دارم که هنوزم شیطون وبازیگوش هست هر وقت میخواستم تنبیهش کنم کتکش نمیزدم اگر هم میزدم دو یا سه ضربه تا دیروز که خیلی از دستش عصبانی شدم
    من هروقت میخواهم کتکش بزنم اورا به اتاق میبرم خودم مینشینم و به او میگویم که شلوارش را بالا بزند وانوقت با چوب در حد 2یا3تا ضربه میزنم این هم بد است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.