اختلالات روانی: بزرگترین عامل رنج و ناتوانی در جهان

نوشته: میشل رابرتز 

چه در کشورهای صنعتی و چه در کشورهای در حال توسعه، اختلالات روانی بار سنگینی بر دوش مردم و سیستم های صحی اند.

متخصصان بیماریهای روانی می گویند که اختلالات روانی بزرگترین عامل رنج و ناتوانی در جهان هستند.

نزدیک به ۴۵۰ میلیون نفر در جهان از اختلالات روانی رنج می برند که بیش از سه چهارم آنها در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند.

سازمان بهداشت جهانی (سازمان صحی جهان) می گوید که هشتاد درصد افرادی که در کشورهای در حال توسعه از اختلالات روانی رنج می برند تحت تداوی قرار نمی گیرند.

برای مثال، بسیاری از خانواده ها در افغانستان در جریان سی سال جنگ و درگیری در آن کشور یک نفر یا تعداد بیشتری از اعضای خود را از دست داده اند.

تخمین زده می شود که حدود نیمی از جمعیت بالای پانزده سال آن کشور از مشکلات روانی از جمله افسردگی، اضطراب یا استرس رنج می برند.

در خارج از کابل، پایتخت افغانستان، نظام صحت روانی برای درمان اختلالات روانی وجود ندارد (یا آن قدر وسیع نیست تا به مشکلات نیازمندان رسیدگی موثر کند).

اما افغانستان در این میان تنها نیست. نزدیک به نیمی از جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می کنند که برای هر دوصد هزار نفر جمعیت تنها یک متخصص اختلالات روانی وجود دارد.

به گفته سازمان بهداشت جهانی در بسیاری از کشورهای فقیر برای هر یک میلیون نفر جمعیت، یک متخصص صحت روانی، یا کمتر، وجود دارد.

در نیجریه، یک چهارم بیمارانی که به مراکز بهداشت محلی مراجعه می کنند از افسردگی رنج می برند اما تشخیص رسمی افسردگی برای تعداد بسیار کمی از آنها صورت می گیرد و تنها یک ششم آنهایی هم که تشخیص می شوند عملا تحت درمان قرار می گیرند.

دیگر کشورهای آفریقایی هم با مشکلات جدی در این زمینه روبرو هستند.

در تعدادی از شفاخانه های صحت روانی در آکرا، پایتخت غنا، بیماران گرسنه و برهنه به حال خود رها شده اند.

در اتیوپیا، خشونتهای خانوادگی یک دلیل عمده بروز استرس تلقی می شود. برخی می گویند که چنین خشونتهایی در بیش از دو سوم خانواده های روستایی اتفاق می افتد.

وزیران بهداری کشورهای عضو مجمع بهداشت جهانی در ماه مه سال جاری توافق کردند که برای بهبود بخشیدن به استانداردهای درمانی در سراسر جهان تلاش کنند.

دولت کانادا گفته است که نزدیک به بیست میلیون دالر را صرف حمایت از پانزده طرح تشخیص و درمان اختلالات روانی در کشورهای در حال توسعه خواهد کرد.

در این میان، یک طرح برای کمک به مشکلات روانی افراد الکولی و معتاد راه اندازی خواهد شد، یکی دیگر به درمان افسردگی پس از حاملگی مادران در نیجریه کمک خواهد کرد و طرحی دیگر برای مقابله با اختلالات روانی در افغانستان راه اندازی خواهد شد.

کارشناسان کانادایی می گویند که در کشورهای فقیر و کشورهایی که از درآمد متوسط برخوردار هستند، برای درمان اختلالات روانی سرمایه گذاری کافی انجام نمی شود.

منبع: بی بی سی

 

درباره‌ی اسماعیل درمان

اسماعیل درمان، ماستر روانشناسی بالینی و مدیر وبسایت روان آنلاین است. شما می‌توانید از طریق صفحۀ «تماس با ما» یا صفحۀ فسبوک روان آنلاین به او و گروه کاری روان آنلاین پیام بفرستید. خوانندگانی که نمی‌خواهند نام شان ذکر شود این را در پیام خود مشخص کنند. گروه روان آنلاین به حفظ هویت خوانندگان احترام می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.