چگونه متوجه‌ی افسردگی همسر خود شویم

ویرایش: اسماعیل درمان

افسردگی در مراحل اولیه دارای نشانه‌ها و علایم مخفی و پنهان است که می‌توانید با دقت در برخی تغییرات رفتاری افراد وقوع این احساس ناخوشایند را در آنان شناسایی کرده و کمک کنید تا حتی‌الامکان به حالت عادی بازگردند.

تصور اشتباه ِ عموم این است که فرد افسرده به طور مداوم گریه می‌کند و رفتارهایی نابهنجار از خود نشان می‌دهد؛ در صورتی که علایم افسردگی حاد که در برخی مواد حتی انگیزه‌ی خودکشی را در فرد فراهم می‌کند لزوما چنین نیستند و به اشکال دیگری ظاهر می‌شوند. مثلا:

انزوا و تمایل به سکوت و تنهایی

از جمله‌ی مواردی که نشان‌دهنده‌ی بروز افسردگی در یکی از زوجین است می‌توان زیاد شدن زمان خواب و تماشای بیش از حد تلویزیون و بی‌علاقگی برای شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و بودن با اعضای خانواده را نام برد.  بی‌حوصلگی برای سهم گرفتن در کارهای روزانه، شرکت در تعاملات اجتماعی و بودن در کنار فرزندان از جمله‌ی نشانه‌های هشداردهنده‌ی ابتلا به افسرگی است.

 خستگی

خستگی علامت دیگر افسردگی می تواند باشد، به ویژه در مواردی که حتی با خواب و استراحت کافی نیز برطرف نمی‌شود. با آن که خستگی جسمی یکی از نشانه‌های عمده‌ی افسردگی است، لیکن این علامت تنها به خستگی جسمی محدود نمانده و خستگی ذهنی را نیز شامل می‌شود. جالب این است که این نوع خستگی لزوما با تغذیه‌ی مناسب برطرف نمی‌شود و اگر همسرتان به شدت دچار خستگی است و توانایی درست ِ رسیدگی به کار یا مطالعه را ندارد به احتمال قوی دچار افسردگی شده است.

بی‌توجهی به ظاهر و شلختگی ناگهانی

یکی از نشانه‌های بالقوۀ افسردگی بی‌توجهی به وضع ظاهری، بهداشت بدن، پوشیدن البسه‌ی چروک، اصلاح نکردن صورت بویژه در آقایان، پوشیدن لباس‌های نامناسب در فصول سال به طور مثال پوشیدن لباس‌های نازک در زمستان، عدم رسیدگی به موهای سر و شانه نکردن آنها در خانم‌ها و پوشیدن لباس‌هایی با رنگ‌های تیره و سیاه است.

سردی عاطفی و جسمی

افسردگی با تغییر در هورمون‌های بدن باعث می‌شود تا فرد دچار احساس سردمزاجی و بی‌احساسی شود. این امر بویژه در زندگی عاطفی زن و شوهر به سرعت خود را نشان می‌دهد و می‌تواند باعث سردی در رابطه، کاهش صمیمیت روانی، جسمی، و جنسی، و به تدریج بروز مواردی چون خیانت یا میل به طلاق شود.

عادت‌های عجیب و غریب در انتخاب غذا

و در نهایت تغییر در عادت غذا خوردن نیز یکی دیگر از موارد ابتلای همسر به افسردگی است. این اختلال روانی در برخی افراد باعث بی‌اشتهایی یا برعکس پراشتهایی در افراد می‌شود، که معمولا سبب کاهش یا افزایش وزن نیز می‌شود. افراد مبتلا به افسردگی معمولا به خوردن خوراکی‌های شیرین، چرب و ناسالم علاقه دارند و از خوردن مواد غذایی سالم پرهیز می‌کنند.

در صورتی که همسر شما یک یا چند علامت بالا را تجربه می‌کند با او صحبت کرده تا به کمک همدیگر به این مشکل رسیدگی کنید. طبیعتا توصیه می‌شود تا از مشورت یک فرد مسلکی نیز بهره‌مند شوید.

منبع: میگنا

عکس‌ها برگرفته از http://www.prevention.com

درباره‌ی اسماعیل درمان

اسماعیل درمان، ماستر روانشناسی بالینی و مدیر وبسایت روان آنلاین است. شما می‌توانید از طریق صفحۀ «تماس با ما» یا صفحۀ فسبوک روان آنلاین به او و گروه کاری روان آنلاین پیام بفرستید. خوانندگانی که نمی‌خواهند نام شان ذکر شود این را در پیام خود مشخص کنند. گروه روان آنلاین به حفظ هویت خوانندگان احترام می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.