این تحقیق نشان میدهد فشارهای روانی در دوران حاملگی بر جنین تاثیر منفی بجا می‌گذارد

ناراحتی روانی مادران حامله سبب مشکلات رفتاری فرزندان می‌شود

ویرایش: داکتر اسماعیل درمان، ماستر روانشناسی بالینی و مشاوره

 بر اساس تحقیقی تازه فعالیت ژنتیک نوجوانانی که مادرانشان در زمان حاملگی/بارداری مورد خشونت در خانواده قرار بگیرند، تغییر می‌یابد؛ به این معنا که تهدیدی که نوزاد در حالت جنینی تجربه می‌کند، می‌تواند در کل زندگی او تاثیرگذار باشد

این تحقیق نشان میدهد فشارهای روانی در دوران حاملگی بر جنین تاثیر منفی بجا می‌گذارد

بر اساس گزارشی که توسط شبکه خبری دویچه وله منتشر شده،  آیا مادرهای باردار احساسات خود را به جنین منتقل می‌کنند؟ این سوالی است که اخیرا دانشمندان پی‌گیری کردند.

محققان دانشگاه/پوهنتون کنستانس (Konstanz) آلمان/جرمنی به این نتیجه رسیدند که زنان بارداری که زیر فشار روانی هستند، این ناراحتی را به جنین خود منتقل می‌کنند. این انتقال در فعل و انفعالات ژنتیکی و همچنین در رفتار بعدی این کودکان تاثیر می‌گذارد.

دانشمندان برای انجام این تحقیق، ساختار ژنی کودکانی را زیر ذره‌بین بردند که مادرانشان در زمان حاملگی قربانی خشونت در خانه بودند.

تغییر در فعل و انفعالات ژنتیکی نه در ساختار ژن

دانشمندان تا کنون احتمال می‌دادند که بین ناراحتی روانی مادران باردار/حامله و رفتار فرزندان آنها رابطه‌ای وجود دارد. اما یافته‌ی علمی جدید در این رابطه آن است که در ساختار ژن فرزندان این مادران تغییری ایجاد نمی‌شود، بلکه فعل و انفعالات ژنتیکی آنها دگرگون می‌شود. این دانشمندان نتایج تحقیق خود را در نشریه‌ی علمی Translational Psychiatry  منتشر کردند.

یکی از این محققان می‌گوید: “این کودکان در زندگی آینده‌شان آسیب‌پذیری بیشتری در رابطه با استرس و بیماری‌های روانی پیدا می‌کنند.” به گفته‌ی آنان، این فرزندان معمولا ترسوتر و از کنجکاوی کمی برخوردار هستند.

آمادگی سریع‌تر برای فرار یا نبرد

یکی از دانشمندان دانشگاه کنستانس می‌گوید: “بدن مادر به جنین خود خبر می‌دهد که او در یک محیط خطرناک و تهدیدآمیز بزرگ خواهد شد. به همین دلیل این کودکان در شرایط سخت سریع‌تر فرار می‌کنند یا اینکه سریع‌تر دست به نبرد می‌زنند. در حالی که کودکان دیگر در همین شرایط ممکن است آرام بمانند و در وحله‌ی اول شرایط را وارسی کنند و بسنجند.”

دانشمندان این تغییرات ژنتیکی را در کودکانی در سنین بین ۱۰ تا ۱۹ سال یافتند که مادرانشان در زمان بارداری مورد خشونت قرار گرفته بودند. محققان برای انجام این تحقیق اطلاعات بدست آمده از ۲۵ مادر با فرزندانشان را بررسی کردند. از این ۲۵ مادر، ۸ مادر ذکر کردند که در زمان بارداری از طرف شریک زندگی خود از لحاظ روانی و جسمی مورد خشونت قرار گرفته بودند.

اعلام تحقیقات بیشتر در این زمینه

اما در این مسئله همچنان چند پرسش بی جواب مانده است. یکی این‌که شرایط مادر از چه زمانی به بعد قادر به تاثیرگذاری روی ژن‌های کودک است؟ همچنین اینکه استرس مادر از چه حدی می‌تواند روی جنین تاثیرگذار باشد؟ دانشمندان توضیح می‌دهند که نتایج این پژوهش هنوز نهایی نیست و تاکید می‌کنند که در آینده تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام خواهند داد.

منبع: وبسایت داکتران بدون مرز و برگرفته از وبسایت شبکه خبری دویچه وله

عکس برگرفته از وبسایت The Daily Beast

یادداشت: نشر مطالب روان آنلاین با ذکر منبع آزاد است!

درباره‌ی اسماعیل درمان

اسماعیل درمان، ماستر روانشناسی بالینی و مدیر وبسایت روان آنلاین است. شما می‌توانید از طریق صفحۀ «تماس با ما» یا صفحۀ فسبوک روان آنلاین به او و گروه کاری روان آنلاین پیام بفرستید. خوانندگانی که نمی‌خواهند نام شان ذکر شود این را در پیام خود مشخص کنند. گروه روان آنلاین به حفظ هویت خوانندگان احترام می‌گذارد.

۳ نظر

  1. سلام. درمان دردها آهسته آهسته. تشکر از درمان.

  2. «چهرۀ تلویزیونی» یا «کلۀ تلویزیونی»؟ این مطلب را در وبلاگ حرف دل بخوانید. تشکر

  3. واه واه چقدر عالی است…!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.