کودکی پراسترس و ابتلا به امراض در بزرگسالی

منبع: بی‌بی‌سی

نتایج یک تحقیق نشان می دهد تجربه هایی که در سال های اولیه زندگی کسب می شوند می توانند “تاثیرات مادام العمری” بر سلامت فرد داشته باشند.

گروهی از روانشناسان هشدار داده اند که سختی ها و استرس های دوران کودکی می تواند اثرات طولانی مدتی بر سلامت فرد بگذارد و مرگ زود هنگام را منجر شود.

نتیجه چندین مطالعه نشان می دهد که تجربه استرس های ناشی از سوء استفاده و یا فقر در دوران کودکی، می تواند امراض قلبی، التهاب بافت ها (انساج) و افزایش سرعت پیرشدن حجرات را منجر شود.

نتیجه اعلام شده در نشست انجمن روانشناسی آمریکا نشان می دهد تجربه هایی که در سال های اولیه زندگی کسب می شوند می توانند “تاثیرات مادام العمری” بر سلامت فرد داشته باشند.

محققان دانشگاه پیتزبرگ در مطالعه ای که انجام دادند رابطه فقر و علائم اولیه امراض قلبی را در ۲۰۰ نوجوان سالم بررسی کردند.

آنها متوجه شدند که در بین افراد مورد مطالعه، کسانی که خانواده هایشان فقیرتر بودند، شریان های محکم تر و فشار خون بالاتری دارند.

در مطالعه دیگری که همین گروه تحقیقاتی انجام داده است مشخص شده کودکانی که از خانواده های فقیرتر هستند، بیشتر از دیگران در موقعیت های اجتماعی که در آن مورد استهزا قرار می گیرند، احساس عدم امنیت و تهدید شدن می کنند.

دختری ناراحتگفته می شود کودکانی که مرگ والدینشان را تجربه می کنند و یا مورد سوءاستفاده قرار می گیرند، در طول زندگی نسبت به تاثیرات استرس آسیب پذیرترند و حتی از طول عمر کمتری برخوردارند.

این افراد همچنین فشار خون بالاتر و ضربات قلب تندتری دارند و همچنین در سه آزمایش سنجش استرس که در آزمایشگاه انجام شد خشونت بیشتری از خود نشان دادند.

پرفسور کارن متی یوز که رهبری این تحقیقات را بر عهده داشته است می گوید این یافته ها تاییدی بر تحقیقات پیشین است که نشانگر ارتباط امراض قلبی و دوران کودکی پراسترس بوده است.

او گفت موقعیت های استرس زا و غیرقابل پیش بینی موجب می شود که کودکان در مقابل خطرهایی که احساس می کنند “فوق العاده حساس” شوند.

او افزود: “بنابراین، ارتباط با دیگران برای آنها منشا استرس می شود و می تواند منجر به بالارفتن فشار خون، افزایش میزان التهابات و از بین رفتن ذخیره های بدن شود که این موضوع احتمال ابتلا به امراض قلبی را افزایش می دهد.”

تجربه وقایع ناگوار دوران کودکی

تحقیقات دیگری که در دانشگاه اوهایو انجام شده است نشان می دهد کسانی که در دوران کودکی مرگ والدینشان را تجربه می کنند و یا مورد سوء استفاده قرار می گیرند، در طول زندگی نسبت به تاثیرات استرس آسیب پذیرتر هستند و حتی از طول عمر کمتری برخوردارند.

در این تحقیق ۱۳۲ بزرگسال مورد مطالعه قرار گرفتند و وضعیت جسمی آنها از لحاظ مختلف بررسی شد. آنها همچنین پرسشنامه ای را در مورد پیشینه خود در کودکی تکمیل کردند که از لحاظ افسردگی، سوء استفاده و یا مورد غفلت قرار گرفتن، اطلاعاتی را در اختیار گروه تحقیقاتی قرار می داد.

این آزمایش نشان می داد کسانی که در کودکی با مشقت هایی مواجه بودند، “تلومرهای” کوتاه تر و التهاب خون بالاتری دارند.

این نتایج با درنظر گرفتن عواملی چون سن، جنسیت، شاخص جنس بدن، میزان خواب، میزان ورزش و سرپرست بودن یا نبودن فرد حاصل شده است.

جانیس کیکولت گلاسر، که رهبری این تحقیق را بر عهده دارد گفت: “سختی های دوران کودکی تاثیرات طولانی مدتی بر سلامت فرد می گذارد و می تواند التهاب و پیرشدن زودهنگام حجرات را در مقایسه با کسانی که چنین تجاربی ندارند، منجر شود.”

او افزود: “کسانی که در کودکی چندین دشواری را تجربه می کنند ممکن است ۷ تا ۱۵ سال از عمرشان کاسته شود.”

وی گفت: “پیشتر تاثیر استرس های دوران کودکی بر سلامت روان مشخص شده بود اما این اولین بار است که به نظر می رسد این دشواری ها بر سلامت جسمی تاثیر می گذارد.”

عکس صفحه اصلی: زهره نجوا

پیوند مستقیم به مطلب: http://www.bbc.co.uk/persian/science/2010/08/100815_l35_childhood_stress_causes_illness.shtml

 

درباره‌ی اسماعیل درمان

اسماعیل درمان، ماستر روانشناسی بالینی و مدیر وبسایت روان آنلاین است. شما می‌توانید از طریق صفحۀ «تماس با ما» یا صفحۀ فسبوک روان آنلاین به او و گروه کاری روان آنلاین پیام بفرستید. خوانندگانی که نمی‌خواهند نام شان ذکر شود این را در پیام خود مشخص کنند. گروه روان آنلاین به حفظ هویت خوانندگان احترام می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.