احتمال افسردگی پس از انجام کدام جراحی‌ها بالاتر است؟

احتمال ابتلا به افسردگی در افرادی که جراحی‌های زیر را انجام می‌دهند بیش‌تر است و در این موارد پزشکان در صورت تشخیص علائم و نشانه‌های افسردگی در بیماران خود، آنها را به مراکز روان‌درمانی ارجاع می‌دهند.

رایج‌ترین جراحی‌ها که منجر به افسردگی می‌گردند:

جراحی قلب
جراحی بای‌پس معده
جراحی مغز
سرطان
جراحی پلاستیک
جراحی برداشتن پستان

چگونه پس از عمل جراحی با افسردگی مقابله کنیم؟

هیچ‌کس نمی‌تواند یک‌شبه بر افسردگی چیره شود و راه حل سریعی برای افسردگی وجود ندارد. با این حال می‌توان برای جلوگیری از وقوع مشکلات جدی‌تر قدم‌های کوچکی برداشت. دوستان و نزدیکان بیماران نیز می‌توانند نقش مهمی را در روند بهبود وی بازی کنند.

ورزش منظم
ورزش منظم می‌تواند در تسریع روند بهبود موثر باشد. البته لازمه‌ی ورزش توانایی جسمی است. ورزش باعث تقویت بدن می‌شود. خارج شدن از منزل و تنفس هوای تازه می‌تواند به تقویت وضع روحی فرد کمک کند. پیاده‌روی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای بیماران باشد.

پیروی از یک برنامه‌ی خواب منظم
خواب برای همه مهم است اما برای افرادی که می‌خواهند با افسردگی مقابله کنند اهمیت بیش‌تری دارد. منظم خوابیدن به معنی بیش از حد خوابیدن نیست؛ بلکه منظور این است که زمان خواب و بیداری فرد معین باشد. یک برنامه منظم باعث می‌شود افراد احساس کنند زندگی‌شان نظم بیشتری دارد.

کنار آمدن با احساسات
غالبا افرادی که به تازگی عمل جراحی را پشت سر گذاشته اند احساسات گوناگونی را تجربه می‌کنند و مهم است که این افراد احساسات خود مثل خشم و ناراحتی را به شکل مناسبی ابراز کنند. برای به دست آوردن این مهارت، برخی مشورت با داکتر یا مشاور و برخی دیگر صحبت با دوستان یا اعضای خانواده را انتخاب می‌کنند.

حفظ سلامت
پیروی از یک رژیم غذایی سالم بخش مهمی از برنامه‌ی بهبود پس از عمل جراحی به شمار می‌رود. مصرف مکمِل‌های غذایی و انتخاب سبک زندگی سالم مثل ترک یا کاهش استفاده از سگرت می‌تواند کمک فراوانی به تسریع روند بهبود کند.

تعیین هدف برای بهبود
تمرکز بر روند بهبود و بازیابی سلامت می‌تواند افسردگی را کاهش دهد. تعیین اهداف واقع‌گرایانه، هر چند کوچک، می‌تواند روحیه‌ی فرد را تقویت کند و به وی انگیزه دهد تا اهداف بعدی خود را دنبال کند. هم‌چنین تعیین هدف می‌تواند به فرد کمک کند تا مثبت‌اندیش باشد و معمولا باعث می‌شود فرد به راه طی شده و دستاوردهای خود فکر کند.

صبور بودن
خارج شدن از مسیر طبیعی زندگی می‌تواند آزاردهنده باشد، اما بیمار نباید نگران مسئولیت‌های خود و کارهای انجام نیافته‌ی دیگر باشد. در عوض، توصیه می‌شود تا سلامتی خود را در اولویت قرار داده و تا زمانی که بهبود کامل نیافته، تلاش کند تا صبوری و شکیبایی پیشه کند.

منبع:

www.medicalnewstoday.com / سلامت نیوز

 

درباره‌ی اسماعیل درمان

اسماعیل درمان، ماستر روانشناسی بالینی و مدیر وبسایت روان آنلاین است. شما می‌توانید از طریق صفحۀ «تماس با ما» یا صفحۀ فسبوک روان آنلاین به او و گروه کاری روان آنلاین پیام بفرستید. خوانندگانی که نمی‌خواهند نام شان ذکر شود این را در پیام خود مشخص کنند. گروه روان آنلاین به حفظ هویت خوانندگان احترام می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.