نقش افسردگی پدر در بروز مشکلات عاطفی و رفتاری کودکان

 ترجمه: داکتر بشیر احمد

ویرایش: داکتر اسماعیل درمان

منبع: Medical News Today 

عکاس: زبیده اکبر

 محققین دانشگاه طب نیویورک طی گزارشی در نشریه‌ی اطفال اعلام نمودند که کودکان در فامیل‌های که پدر خانواده از افسردگی و یا دیگر مشکلات روانی رنج می‌برد، در مقایسه با دیگر کودکان، بیشتر امکان دارد درگیر مشکلات عاطفی و رفتاری شوند.

 محققین گفته اند که پیش از این به‌خوبی دانسته شده که افسردگی مادر احتمال بروز عوارض روانی و جسمی در کودکان را بالا می‌برد، ولی میزان مطالعات درباره‌ی افسردگی پدر و اثرات احتمالی آن بر کودکان خانواده  بسیار کمتر بوده است.

 طی این بررسی محققین وضعیت 21،993 کودک را که با هر دو والد خود زندگی می‌کردند مورد مطالعه قرار داند. آنها دریافتند که وقتی مادر دچار علایم افسردگی است، احتمال بروز مشکلات عاطفی و رفتاری در کودکان نسبت به زمانی که پدر دچار چنین مشکلی باشد بیشتر است.

 آمار بدست آمده در مورد  مشکلات رفتاری و عاطفی در کودکان بدین گونه است:

 – %25 اگر پدر و مادر هر دو دارای علایم افسردگی باشند

– %19 اگر تنها مادر دچار باشد

– %11 اگر تنها پدر دچار باشد

– %6 اگر هیچ کدام از والدین دچار نباشند

 نکته‌ی دیگری که محققین به آن اشاره کرده اند این است که برای یافتن روش های بهتر تشخیص مشکلات روانی در پدران به تحقیقات بیشتر ضرور است، به این معنی که روش‌هایی که فعلا وجود دارند کافی نیستند. آنها همچنین اظهار کرده اند که “تا آنجا که ما می‌دانیم، این اولین تحقیق بر روی یک تعداد کودکان امریکایی برای نشان دادن این است که زندگی با پدران دچار علایم افسردگی و سایر اختلالات روانی منجر به افزایش احتمال بروز مشکلات رفتاری و عاطفی در کودکان می شود.”

آبراهام لینکولن و پسرش

ابرهام لینکولن (1809 – 1865) و فرزندش تد لینکولن – لینکولن پدراز “سودازدگی” (افسردگی) رنج می برد. وی شانزدهمین رییس جمهور امریکا بود و توانست جنگ داخلی این کشور را پایان دهد. لینکولن چهار فرزند پسر داشت. دانسته نشده که آیا فرزندان وی از افسردگی او متاثر شدند یا خیر. همسر لینکولن مری، شوهر و سه فرزندش را از دست داد و بعدها تنها فرزند باقی مانده اش، رابرت، مجبور شد او را به خاطر مشکلات روانی برای مدتی در یک شفاخانه تحت نظر قرار دهد.

پیوند به متن اصلی گزارش به زبان انگلیسی:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/237246.php

درباره‌ی اسماعیل درمان

اسماعیل درمان، ماستر روانشناسی بالینی و مدیر وبسایت روان آنلاین است. شما می‌توانید از طریق صفحۀ «تماس با ما» یا صفحۀ فسبوک روان آنلاین به او و گروه کاری روان آنلاین پیام بفرستید. خوانندگانی که نمی‌خواهند نام شان ذکر شود این را در پیام خود مشخص کنند. گروه روان آنلاین به حفظ هویت خوانندگان احترام می‌گذارد.

۲ نظر

  1. ljمتنتون به من خیلی کمک کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.