گزارشی از وضعیت صحت روانی در میان افغانها

عدم آگاهی از ناراحتی های عادی روانی چون مشکلات ناشی از استرس و اختلالات شدیدی چون جنون، افسردگی شدید و اضطراب، احساس شرم و گناه از داشتن یک اختلال روانی، و کمبود خدمات سبب گردیده تا اختلالات روانی به یک معضل عمده در افغانستان تبدیل گردند. درین میان، جنگها و کشمکش های مسلحانه و تخریب ساختارها و بنیادهای شهری و روستایی صدمات روانی بیشتری بر مردم وارد کرده اند.

یکی از مهمترین اختلالات روانی حاصل از جنگ “اختلال استرس پس از صدمه” یا Post-traumatic Stress Disorder  و مشکلات مرتبط به آن می باشد که متاسفانه توجه زیادی به آن نشده است.

در کنار این مشکلات، ساختار سنتی جامعه و کمبود معلومات از حقوق انسانی سبب گردیده تا خشونت به عنوان یک روش در حل مشکلات خانوادگی و اجتماعی بطور گسترده ای مورد استفاده قرار گیرد. به همین دلیل، بسیاری از خانواده با خشونت خانوادگی دست به گریبان اند که نتایج ناخوشایندی را به دنبال دارد.

اعتیاد به مواد مخدر مشکل کشنده ای دیگریست که در چند دهه اخیر نسل جوان افغانستان را بشدت مورد تاثیر قرار داده است که رسیدگی به آن نیاز به همکاری چندجانبه و منطقه ای دارد.

وزارت صحت افغانستان درین اواخر اعلام کرده است که بیش از شصت فیصد نفوس افغانستان از ناراحتی های روانی رنج میبرند و عوامل عمده بروز این ناراحتی ها عبارت اند از: جنگ، ناامنی، فقر، بیکاری، خشونت های خانوادگی و اعتیاد به مواد مخدر.

وخامت وضعیت روانی مردم افغان بیانگر این است که درین حوزه باید بصورت گسترده و موثر کار صورت گیرد، بر تعداد داکتران صحت روانی، نرسها، مشاورین، روانشناسان بالینی، و کارمندان اجتماعی افزوده شود. دولت و حمایتگران او درین حوزه به اندازه کافی سرمایه گذاری کرده و برنامه های روی دست گیرند تا آگاهی در سطح مکاتب، دانشگاهها، مراکز آموزشی دیگر، مساجد، حلقات مردمی، و…بالا برود و مردم احساس شرم خود را شکستانده و در صورتی که کمک در دسترس باشد، از آن بهره گیرند.

یاد مان باشد که ترقی و شگوفایی یک کشور وابسته به قدرت و توانایی مردم آن است. تا زمانیکه یک کتله ی عظیم از مردم با این مشکلات دست به گریبان باشند، چگونه میتوان انکشاف و پیشرفت را در سطوح مختلف انتظار داشت؟

با سپاس از طاهر قادری، گزارشگر بی‌بی‌سی، که گزارش خود را در اختیار روان آنلاین گذاشت.

 

 

منبع ویدیو: http://www.bbc.co.uk/persian/afghanistan/2010/11/101114_l72_afghan_dep.shtml

 

درباره‌ی اسماعیل درمان

اسماعیل درمان، ماستر روانشناسی بالینی و مدیر وبسایت روان آنلاین است. شما می‌توانید از طریق صفحۀ «تماس با ما» یا صفحۀ فسبوک روان آنلاین به او و گروه کاری روان آنلاین پیام بفرستید. خوانندگانی که نمی‌خواهند نام شان ذکر شود این را در پیام خود مشخص کنند. گروه روان آنلاین به حفظ هویت خوانندگان احترام می‌گذارد.

یک نظر

  1. آقای دکتراسماعیل درمان استاد محترم.سلام.خانمی هستم پنجاه ساله ازایران.سؤالی دارم….آیا بدون “اصلاح بنیادین “نظام سیاسی واقتصادی یک جامعه میتوان به” اصلاح نظام اجتماعی “آن جامعه دست یافت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.