این سندرم در تعداد قابل توجهی از زنان دیده می شود و جالب این است که بسیاری از مردان در بارۀ آن معلومات کافی نداشته و در نتیجه نمی دانند با آن چگونه برخورد کنند

سندرُم پیش از عادت ماهوار چیست؟

تهیه و ترجمه: داکتر هامش درویش 

این سندرم در تعداد قابل توجهی از زنان دیده می شود و جالب این است که بسیاری از مردان در بارۀ آن معلومات کافی نداشته و در نتیجه نمی دانند با آن چگونه برخورد کنند
این سندرم در تعداد قابل توجهی از زنان دیده می‌شود و جالب این است که بسیاری از مردان در بارۀ آن معلومات کافی نداشته و در نتیجه نمی‌دانند با آن چگونه برخورد کنند.

ویرایش: اسماعیل درمان

تعداد قابل توجهی از زنان برخی از نشانه‌ها یا علایم نا‌خوشایند و ناراحت‌کننده‌ی را طی چرخه‌ی عادت ماهوار خود احساس می‌کنند. در عده‌یی از آنان این علایم قابل توجه ولی کوتاه‌مدت بوده و ناتوان‌کننده نمی‌باشند. اما برخی دیگر ممکن است یکی دو علایم از دامنه‌ای وسیع علایم را که موقتاً عمل‌کرد طبیعی شان را مختل می‌کند، داشته باشند. این علایم ممکن است از چند ساعت تا چند ماه دوام کند. نوع و شدت علایم در افراد مختلف متفاوت است. به این دسته از علایم “سندرم پیش از عادت ماهوار” PMS یا Premenstrual Syndrome گفته می‌شود. گرچه این علایم معمولاً با شروع عادت متوقف می‌شوند، اما در میان تعدادی از خانم‌ها علایم ممکن است در طی این دوره و پس از آن نیز ادامه پیدا کنند.

سندروم معمولاً حدود یک هفته پیش از عادت ماهوار نزد برخی از دختران جوان و خانم‌ها اتفاق می‌افتد و شامل علایم خاصی از جمله چاقی، تورم یا پندیدگی اندام‌ها، تورم شکم، درد در پستان‌ها، بی‌حوصلگی، پرخاش‌گری، حملات گریه، افسردگی، و احساس تنهایی هم‌راه می‌باشد.

اکثر مردان و در مواردی برخی از زنان در این مورد آگاهی کافی ندارند. از آن‌جایی‌ که این عارضه با بدخُلقی ، سرد مزاجی، و عصبانیت همراه است، می‌تواند زمینه‌ی برخورد و کشمکش را بین زن و شوهر یا والدین و دختر خانواده‌ای که از این عارضه رنج می‌برد، فراهم سازد. بدون شک آگاهی در مورد سندروم برای همه‌ی افراد بالغ به ویژه شوهران مهم پنداشته می‌شود، زیرا بسیاری از روابط زناشویی در این مواقع تیره و تار می‌شوند و این مساله زندگی خانوادگی بسیاری را آسیب می‌زند.

علایم معمول سندرم پیش از عادت ماهوار

شایع‌ترین شکایات وعلایم در این سندروم عبارت اند از:

۱- تغییرات مزاجی یا خُلقی و اثرات روانی آن از قبیل تحریک‌پذیری (زود زود حسّاس شدن)، ناآرامی، پرخاشگری، فقدان کنترل خود، بی‌خوابی، مشکل در تمرکز فکری، بی‌حالی و ضعف، خستگی شدید و البته افسردگی.

۲- احتباس مایعات یا نگهداشته شدن مایعات در بدن که سبب پندیدگی در اندام‌ها می‌شود (اُذیما)، افزایش وزن، کاهش حجم ادار و درد در پستان‌ها.

۳- مشکلات تنفسی

۴- حساسیت‌ها

۵- تشوشات هضمی، نفخ و باد، قبضیت (یبوست)، دلبدی (تهوع)، تغییر در اشتها، احساس  فشار و سنگینی در لگن خاصره و دردهای کمر.

۶ـ مشکلات جلدی/پوستی، جوش صورت وخارش‌های پوستی.

۷ـ مشکلات عصبی و سیستم گردش خون: سردردی، سرچرخی (گیجی)، سنکوپ (غش کردن)، کرختی، سوزش و افزایش حساسیت در نهایات اندام‌ها، زود خسته شدن، و تپش قلب.

عوامل عمده‌ی این سندرم

به نظر می‌رسد این سندرم وابسته به نوسانات یا عدم تعادل سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون باشد. هم‌چنان موارد زیر به عنوان علل ممکن سندرم پیش ازعادت مطرح شده اند:

یکم: افزایش آلدوسترون، هورمونی که در تنظیم متابولیسم سودیم، کلورین (کُلر) و پتاسیم شرکت می‌کند

دوم: تغییر متابولیسم کاربوهایدریت‌ها یا مواد قندی در بدن

سوم: کاهش سویه‌ی قند خون

چهارم: علل روانی

 تداوی

خوشبختانه این سندروم قابل پیش‌گیری بوده و در مشاوره با داکتر می‌توانید ادویه‌ی لازم را بدست آورده و هر ماه پیش از شروع عوارض  آن‌را تطبیق کنید!

برخی از روش‌های تداوی این سندروم این‌ها اند:

 1. استفاده از دواهای مُدر پیش از بروز علایم تا از نگهداشته شدن بیش از حد مایعات (احتباس مایعات) در بدن جلوگیری کند.
 2. قرص‌ها یا تابلیت‌های خوراکی پیش‌گیری از بارداری.
 3. پروژسترون طبیعی تزریقی یا شیاف داخل مهبلی.
 4. پروژسترون طولانی اثر برای محدود کردن تغییرات چرخه‌ی عادت ماهوار.
 5. ادویه تسکین‌دهنده‌ی درد.
 6. ادویه‌ی آرام‌بخش اعصاب.
 7. تغییر رژیم غذایی برای کاهش دریافت قندها و افزایش دریافت پروتئین.
 8. استفاده از ویتامین (بی) به عنوان مکمِل غذایی.

هم‌چنان مراعات نکات آتی ضروری است:

 • پرهیز از صرف نمک برای چند روز آخر قبل از عادت تا در کاهش نفخ و احتباس مایعات کمک کند.
 • قطع مصرف کافئین برای کاستن احساس تنش، تحریک‌پذیری، و کاهش درد پستان‌ها.
 • افزایش غذا خوردن تا ۶ وعده غذایی کوچک در روز به جای ۳ وعده بزرگتر.
 • ورزش ‌در هوای آزاد تا ۳۰ دقیقه، ۴ تا ۶ بار در هفته.
 • خواب در حدود ۸ ساعت در شب.
 • نگه‌داشتن یک برنامه‌ی منظم غذایی در صورت امکان.

عکس برگرفته از http://www.divineglowinghealth.com

منابع:

 1.  http://www.netdoctor.co.uk/diseases/facts/pms.htm
 2. http://fa.wikipedia.org/
 3. http://www.patient.co.uk/health/premenstrual-syndrome

درباره‌ی اسماعیل درمان

اسماعیل درمان، ماستر روانشناسی بالینی و مدیر وبسایت روان آنلاین است. شما می‌توانید از طریق صفحۀ «تماس با ما» یا صفحۀ فسبوک روان آنلاین به او و گروه کاری روان آنلاین پیام بفرستید. خوانندگانی که نمی‌خواهند نام شان ذکر شود این را در پیام خود مشخص کنند. گروه روان آنلاین به حفظ هویت خوانندگان احترام می‌گذارد.

۳ نظر

 1. هر قدر اطلاعات مردها از مسائل جنسی و مشکلاتِ زنان افزایش یابد، خشونت علیه زنان کاهش خواهد یافت.

 2. باسلام وخسته نباشید ممنون از مطلب بسیار زیبا تون ،یه سوال داشتم من از این مشکل رنج میبرم یک ساله که ازدواج کردم وحتی به شوهرم هم اطلاع دادم ولی فایده نداشته حالت افسردگی وپرخاش گری من باعث خیلی از بحثامون شده که بیشترین ضربه روحی وروانی هم متوجه من بوده ممنون میشم راهنماییم کنید تا بتونم با مشکلم کنار بیام لطفا جواب رو به ایمیلم ارسال کنید با تشکر وقدر دانی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.