این پژوهش روی دانشجویان دانشگاه (پوهنتون) هرات تمرکز کرده است

پژوهشی بر شیوع افسردگی میان دانشجویان در هرات

داکتر هادی رسولی 

این پژوهش روی دانشجویان دانشگاه (پوهنتون) هرات تمرکز کرده است
این پژوهش روی دانشجویان دانشگاه (پوهنتون) هرات تمرکز کرده است.

 

اختلالات روانی در بین مردم افغانستان که دهه ها جنگ و نا امنی و وضعیت نابسامان اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را تجربه کرده اند، بسیار شایع می باشد. با وجود اینکه صحت روانی از آغاز یکی از هفت اولویت خدمات صحی در سیستم خدمات صحی اولیه افغانستان بوده است، ارائه خدمات درمانی و صحت روانی برای مردم بسیار ناچیز است. نبود سیاست های کلان تسهیل کننده برای ارائه خدمات درمانی، عدم اختصاص بودجه ضروری برای بخش صحت روانی، نبود کارکنان صحی آموزش دیده در زمینه صحت روانی، نبود پروگرام های آموزشی و رشته های ضروری خدمات صحت روانی مثل مشاوره و روانشناسی از جمله مشکلات عمده ای هستند که باید به آنها پرداخته شود.

تحقیقات نشان داده است که امراض روانی و منجمله افسردگی از جمله مریضی های خوش خیم نبوده و سبب پایین آمدن کیفیت کارآیی فردی، بار زیاد اقتصادی و عقب ماندگی اجتماعی شود. هر انسان احتمالاً در برهه ای از زندگی اش افسردگی را تجربه می کند و این وضعیت گاهی به قدری شدید می شود که موجب پیامدهای بسیار منفی از جمله خودکشی می شود. به دلیل اینکه افسردگی در سنین جوانی شایع تر است و سبب کاهش عملکرد اجتماعی و تحصیلی وی می شود، بر آن شدم تا تحقیقی را تحت عنوان میزان شیوع افسردگی در بین دانشجویان دانشگاه هرات انجام دهم، تا کاری هر چند ناچیز در عرصۀ صحت روانی انجام داده باشم.

شما می توانید نتیجۀ این تحقیق را از این جا بدست آورید:

https://drive.google.com/file/d/0B216P6bSP84TNzB5S1QtNEhpUWs/edit?usp=sharing

درباره‌ی اسماعیل درمان

اسماعیل درمان، ماستر روانشناسی بالینی و مدیر وبسایت روان آنلاین است. شما می‌توانید از طریق صفحۀ «تماس با ما» یا صفحۀ فسبوک روان آنلاین به او و گروه کاری روان آنلاین پیام بفرستید. خوانندگانی که نمی‌خواهند نام شان ذکر شود این را در پیام خود مشخص کنند. گروه روان آنلاین به حفظ هویت خوانندگان احترام می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.