تن‌آرامی، روشِ موثر برای بهبود و نگهداشتِ سلامتِ جسمی و روانی

نویسنده: داکتر هامش درویش

متخصص صحت روان وهیپنوتراپیست 

ویرایش: داکتر اسماعیل درمان، ماستر روانشناسی بالینی و مشاوره

 

زندگی پُر از تنش امروزی اثرات نامطلوب خود را روی جسم و روان ما به‌جا می‌گذارد که پیامدهای آن خستگی، تنش عضلاتی، کاهش تمرکز فکری، بی‌ثباتی خُلقی یا حالت‌های عاطفی و حتا برهم خوردن کارِ عادی سیستم معافیتی بدن ما است. آنچه در رفع این حالت‌های ناخوشایند کمک می‌کند ریلکسیشن یا تن‌آرامیست.

ریلکسیشن:

ریلکسیشن یا تن‌آرامی روشی برای وانهاده ساختن (شُل و آرام ساختن) عضلات بدن است و شما با استفاده از آن می‌توانید از تنش و فشارهای که بر اعضای بدن‌تان وارد شده است رهایی یابید. از آنجا که بین جسم و روان ارتباطِ ناگسستنی وجود دارد، به‌هر اندازه که شما در جسم خود آرامش بیشتری برقرار می‌کنید، به همان پیمانه روان شما هم کسب آرامش می‌کند و در نتیجه تمرکز فکری بهتری خواهید  داشت.

هدف از تمرین ریلکسیشن، آرام‌سازی عضلاتی، ایجاد آرامش، و وانهادگی روانیست، زیرا به‌هر اندازه که میدان فکری خالی‌تر باشد (و شما به هر موضوعِ خُرد و ریزه به فکر نیافتید) به‌همان اندازه تمرکز و توجه بر روی یک موضوع خاص آسان‌تر می‌شود.

تن‌آرامی در افزایش ثبات خُلقی و مدیریت عواطف مثبت و منفی نقشِ بارزی دارد

افرادی‌که تمرینات منظم ریلکسیشن دارند سرحال و شاداب بوده، از نظر احساسی وعاطفی متعادل‌تر ازدیگران می‌باشند. هم‌چنان سیستم معافیتی بدن شان نیرومند‌تر بوده و دارایِ تعادلِ روانی بهتر می‌باشند.

تمرین


دراینجا تمرین ریلکسیشن پیش‌رونده را برای شما بیان کرده و مطمین هستم برای رفع خستگی‌های جسمانی و روانی و بهبود بخشیدن تمرکز فکری‌تان مفید واقع می‌شود:

یادداشت: شما می‌توانید موقع خستگی از یک دوست یا یک عضو فامیل‌تان خواهش کنید تا این متن را آهسته و آرام برای‌تان بخواند تا شما تمرین را انجام دهید. برای کسب لذت بیشتر می‌توانید در پس‌زمینه (بک گروند) آن موسیقی آرامش‌بخش هم استفاده کنید.

لطفاً روی یک چوکی نشسته یا روی یک بستر دراز بکشید!
بسیار خوب!

حالی یک نفس عمیق بگیرین…. وحالی بسیار آهسته نفس بکشین….عالیس! یک نفس عمیق دگه… بسیار آهسته… نفس بکشین وآهسته آهسته چشم‌های‌تانه بسته کنین…

فوق العادس…. حالی تمام وجود شما احساس آرامش می‌کنه ….یک آرامش گوارا …. حالی همی آرامش ره بگذارین که پایین و طرف پاهای تان بره…بگذارین که پاهای تان وانهاده و ریلکس شون …اگه شما ای آرامشه همی حالی ده پاها احساس نمی‌کنین تشویش نداشته باشین بسیار زود او را احساس خواهین کد…..

بسیار خوب …

حالی بگذارین که ای احساس آرامش بالاتر بره به بجلک پاها…..واز بجلک پاها بالاتر به عضلات خورد و کلان ساق‌های پای تان…. وبه زانوهای‌تان….بسیار خوب!…….. از زانوها بالا به ران‌ها، به تمام عضلات خورد وبزرگ ران‌ها …..حالی به سرین‌ها و از سرین بالاتر و به شکم …به تمام عضلات شکم …. و با هر نفسی که می‌کَشین بدن شما بیشتر و بیشتر آرامش میافه….(وقفه کوتاه)

حالی بگذارین که همی آرامش گوارا بره به عضلات پُشت و کمر و از اونجه بالاتر به عضلات تخته پُشت شما و از عضلات پُشت به عضلات بین شانه‌ها ….به عضلات روی شانه ها……و از اونجه پایین به عضلات سینه‌ها…….حالی بگذارین همی آرامش لذت بخش بره به طرف بازوهای شما به عضلات خورد و بزرگ بازوها ….به آرنج‌ها و از اونجه پایین‌تر به عضلات صاعد‌ها ….به بندِ دست‌ها …و حالی به پشت دست‌ها و به کفِ دستها …..و بالاخره به انگشت‌ها و به نوک انگشت‌ها

 بسیار خوبس! و با هر نفسی که می‌کشین وجود شما بیشتر و بیشتر آرامش میافه و ریلکسیشن شما عمیق شده میره ……

حالی بگذارین که ای آرامش بالاتر بره به عضلات خورد و کلان گردن …. بگذارین عضلات گردن هم آرامش پیدا کنن …. حالی به طرف بالا به عضلات سر به عضلات فرق سر از اونجه به طرف پایین ….. به عضلات پشت سر….به عضلات دو طرف سر….به عضلات ابرو …تمام عضلات اطراف چشم…..به تمام عضلات چشم…عضلات روی و کومه‌ها …عضلات زنخ…

بسیار خوب! حال بدن شما از سر تا قدم در یک آرامش خوشایند قرار گرفته و با هر نفسی که می‌کشین ای آرامش عمیق وعمیق‌تر میشه و هر یک از عضلات، اعصاب و انساج بدن تان از ای آرامش لذت میبره. ….

دودقیقه بعد: حال یک نفسِ عمیق بکشین وچشم ها را باز کنین …خوش آمدین!

یادداشت: نشر مطالب روان آنلاین با ذکر منبع آزاد است!

درباره‌ی اسماعیل درمان

اسماعیل درمان، ماستر روانشناسی بالینی و مدیر وبسایت روان آنلاین است. شما می‌توانید از طریق صفحۀ «تماس با ما» یا صفحۀ فسبوک روان آنلاین به او و گروه کاری روان آنلاین پیام بفرستید. خوانندگانی که نمی‌خواهند نام شان ذکر شود این را در پیام خود مشخص کنند. گروه روان آنلاین به حفظ هویت خوانندگان احترام می‌گذارد.

۳ نظر

  1. داکتر سميع الله روغمن

    بسيار عالي است واقعا ړر ارامش زهن کمک کننده است توفيق مزيد برايتان مي خواهم داکتر سميع ا لله

  2. زنده وسلامت باشید داکتر سپاس بسیار مفید وآموزنده است
    موفقیتهایى هرچه بیشتر تانرا آرزومندم

  3. امیدوارم بیشتر ازاین نیز به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.