گفتگو حتی‌الامکان مستقیم، صادقانه و به‌دور از توهین و تحقیر و کنایه و طعنه باشد

اتاق خواب جای مناسب برای حل اختلاف نیست

اسماعیل درمان

گفت‌وگو حتی‌الامکان مستقیم، صادقانه و به‌دور از توهین و تحقیر و کنایه و طعنه باشد.

یکی از روش‌های ناموثر حل اختلافات زناشویی این است که مشکل را نادیده بگیریم. یکی دیگر هم این است که اگر مشکلی در شوهر یا خانم دیده می‌شود چند برابر بزرگ کنیم و هر لحظه به رخ او بکشیم، کاری که طبیعتاً بسیاری گرایش به انجام آن دارند مگر این که به مقداری از خودآگاهی رسید و آنرا تحت مدیریت درآورد. البته یکی از بدترین انواع آن این است که شوهر، همسرش را در مقابل دیگران توهین و تحقیر کند؛ یا خانم، شوهرش را در مقابل خویشاوندان با کنایه و طعنه به تمسخر گیرد.

 اما جدا از این‌ها، گاهی دیده می‌شود که شوهر وقتی به اتاق خواب رفت، انگار هیچ مشکلی اتفاق نیافتاده است. انگار چند دقیقه قبل خانم خود را به مسخره نگرفته است. انگار نه انگار به او زخم‌زبان زده است. تحقیرش کرده است. یا حتا زیر مشت و لگد گرفته است و دست و صورت‌اش را کبود کرده است. حالا در اتاق خواب، دوست دارد خانم همۀ این‌ها را نادیده بگیرد و با شور و هیجان با او معاشقه کند.   

 این نهایت پُررویی است. درجۀ بالایی از وقاحت لازم است تا فردی پس از یک رفتار غیراخلاقی و خشن، انتظار معاشقه و مغازله و گرمی و مهربانی و صمیمیت را داشته باشد.

 از سوی دیگر، برخی از خانم‌ها نیز انتظار دارند جدّی‌ترین مشکلات خود را در اتاق خواب حل و فصل کنند. آن‌ها گمان می‌کنند این روش موثر است. برخی هم ممکن است بدین‌وسیله از شوهران خود باج بگیرند. این روش نیز نادرست است و طرف مقابل را در وضعیت بدی قرار می‌دهد. شوهر شاید مجبور شود همان لحظه وعده‌ای بدهد که هیچ زمانی قادر به اجرای آن نیست. یا ممکن است احساس نادیده‌گرفته‌شدن و کوچکی کند. یا احساس کند از او سوءاستفاده می‌شود.

 هیچ‌کدام از این دو روش سازنده نیستند. آقایان فکر نکنند که می‌شود همۀ مشکلات را پشت در اتاق خواب فراموش کرد و نادیده گرفت. خانم‌ها نیز به یاد داشته باشند که نمی‌توان همۀ مشکلات را در اتاق خواب حل کرد.

 رابطۀ زناشویی همراه با ظرافت‌هاست. زن و شوهر به هر اندازۀ که از همدیگر شناخت دارند، مهم است تا با هم صحبت کنند و اهمیت اصل گفتگو را فراموش نکنند. به هر درجۀ که این صحبت مستقیم، صادقانه، و همراه با تحمل و صبوری باشد، به همان اندازه می‌تواند نتیجۀ بهتری در پَی داشته باشد و دل‌خوری‌ها، گِله‌ها، شکایت‌ها، توقع‌ها، و تصمیم‌ها و هدف‌ها یک به یک مورد بررسی قرار گیرند و در حد توان به آن‌ها رسیدگی شود. در غیر آن، هیچ‌کدام از این روش‌ها به جایی نمی‌رسد. در بهترین حالت ممکن است در کوتاه مدت به نفع یکی از زوج‌ها تمام شود، اما پیامد درازمدت آن خوشایند و سازنده نیست.  

یادداشت: نشر مطالب روان آنلاین فقط با ذکر منبع یا اجازۀ رسمی از مدیریت وبسایت مجاز است!

درباره‌ی اسماعیل درمان

اسماعیل درمان، ماستر روانشناسی بالینی و مدیر وبسایت روان آنلاین است. شما می‌توانید از طریق صفحۀ «تماس با ما» یا صفحۀ فسبوک روان آنلاین به او و گروه کاری روان آنلاین پیام بفرستید. خوانندگانی که نمی‌خواهند نام شان ذکر شود این را در پیام خود مشخص کنند. گروه روان آنلاین به حفظ هویت خوانندگان احترام می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.